Свет

Две лица, осомничени за тероризам, уапсени во Лондон

Две лица, осомничени за тероризам, уапсени во Лондон
epa00791860 Heavily armed policeman mans the entrance to the departures gate at Southampton Airport Thursday 10th August 2006. Thousands of air passengers faced travel chaos today with many flights cancelled and Heathrow closed to incoming short haul services following new anti-terrorism measures. Passengers were being told that they would not be able to take hand luggage with them onto planes following a suspected plot to blow up planes over the UK was disrupted. EPA/ROD KIRKPATRICK +++++++UK AND IRELAND OUT+++++++

 Еден 24-годишен маж и 20-годишна жена уапсени се во Лондон, по сомнение за тероризам поврзан со конфликтот во Сирија, соопшти денеска полицијата на Западен Мидлендс, јави Би-Би-Си.

Во соопштението се вели дека мажот бил уапсен на аеродромот Гетвик, непосредно пред да влезе во авион за да отпатува од Велика Бриитанија, додека младата жена е уапсена во западните делови од Лондон. Двајцата се задржани во притвор каде се врши испрашувањето.

Полицијата извршила и претреси на две локации во Бирмингем, вториот по големина град во Британија, каде живее бројна муслиманска заедница.

Во полициското соопштение се вели дека во текот на aпсењето на мажот, во ниту едн момент не била загрозена безбедноста на патниците на аеродромот во Гетвик, ниту на пошироката јавност.