Свет

Две лица ранети во 12 воздушни напади во Израел

Две лица ранети во 12 воздушни напади во Израел

Израелското воздухопловство извело вчеравечер 12 воздушни удари во појасот Газа во кои две лица се ранети.По ова палестинците предвизвикале пожар на југот на Израел.

Напнатоста меѓу двете страни е поради тоа што во близина на граничниот појас Газа беа киднапирани тројца студенти, по што и израелската војска покрена акција во нивно пронаоѓање.

На западниот брег, израелските војници убиле пет палестинци на почекот на операцијата за пронаоѓање на студентитњ, а уапсиле повеќе о 400 палестинци, од кои поголемиот број биле членови на Хамас.