понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 6

Две лица ранети во 12 воздушни напади во Израел

RED FLAG 04-3

Поврзани вести

Израелското воздухопловство извело вчеравечер 12 воздушни удари во појасот Газа во кои две лица се ранети.По ова палестинците предвизвикале пожар на југот на Израел.

Напнатоста меѓу двете страни е поради тоа што во близина на граничниот појас Газа беа киднапирани тројца студенти, по што и израелската војска покрена акција во нивно пронаоѓање.

На западниот брег, израелските војници убиле пет палестинци на почекот на операцијата за пронаоѓање на студентитњ, а уапсиле повеќе о 400 палестинци, од кои поголемиот број биле членови на Хамас.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести