Македонија,Крими хроника

Две лица тешко повредени во сообраќајка кај Тетово

Две лица тешко повредени во сообраќајка кај Тетово

Две лица се тешко повредени во сообраќајна несреќа која синоќа околу 3 часот се случила на регионалниот пат Тетово-Групчин.

Од СВР Тетово информираат дека автомобил БМВ со скопски регистерски таблици, во кое се наоѓале Ј.Д.(36) и З.И.(44), двајцата од Скопје, загубило контрола, излетало од патот, неколку пати се превртело и завршило во блиската нива.

Од излетувањето и превртувањето, двајцата се здобиле со сериозни повреди и со возило на Брза помош и друго возило пренесени се во тетовската клиничка болница, а по укажаната лекарска помош, итно се испратени на скопските клиники.

По овластување на јавен обвинител, извршен е увид на местото на излетувањето и се утврдуваат причините и се друго поврзано со несреќата.

Првично, причина е неприлагодена брзина според условите на патот, додека вкупната материјална штета се проценува на 300 илјади денари