петок, 28 јули 2017  |  Вести денес: 0

Две лица тешко повредени во голем пожар во Сиднеј

Во југозападен Сиднеј изби голем пожар во еден индустриски комплекс, во кој две лица се потешко повредени, јавуваат денеска австралиските медиуми.

133185070

Последни вести

Пожарот целосно уништил еден отпад за автомобили, и се проширил во две околни згради, соопшти австралиската противпожарна служба.

Со пожарот се борат над 100 пожарникари

– Пожарот се уште гори на отпадот за автмобили, а ситуацијата се влошува поради големата количина на гориво и автомобилските гуми, изјавија од противпожарната служба, и додадоа дека причината за пожарот  се уште не е позната.

Австралиската полиција ги евакуирала луѓето од околните згради, а на самото место има амбулантни возила во случај од пожарот да има уште настрадани.

Најчитани вести