сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 19

Две општини со нови имиња

mmavrovoooo

Последни вести

Предлог измените на Законот на територијална организација кои по предлог на Владата се пред пратениците во Собранието на Република Македонија, а со кои се решаваат односно се прецизираат имињата на повеќе населени места во Македонија и се впишуваат имињата на неколку села кои досега биле пропуштени во законот, наидува на огромен интерес кај пратениците во македонскот Собранието.

Според информации од Собранието поднесени се неколку збирни амандмани со кои се прецизираат имињата или се впишуваат во законот имиња на населени места кои до сега не биле дел од законската рамка.

Најзначаен амандман, односно предлог за промена во текстот на законот, според информации на КУРИР е оној кој се однесува на имињата на две општини. Се работи за името на општина Маврово и Ростуша и името на општина Дебарца. Според предлогот на пратениците овие две општини ќе добијат нови имиња, во согласност со говорната и јазична традиција на жителите на двете општини. Општината Маврово и Ростуша со носење на измените ќе се вика Маврово и Ростуше, а општината Дебарца ќе се вика Дебрца.

Со оваа иницијатива од пратениците и поднесените амандмани истовремено се прави и впишување на сите досега незапишани населени места во Законот за територијална организација, како на пример селата Клуковец, Трстија, Подмоље, Костурник, Чифлик, Виниче, Колонија, Кисела Јабука и неколку други.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести