недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Две сестри од Виена тргнеле по цигари, а заминале на џихад

16-годишната Викторија и 17-годишната Виолета по потекло се од Турција, а според зборовите на нивната мајка тие најверојатно заминале на џихад.

sestrite500

Последни вести

Две малолетни сестри од Виена во саботата навечер излегле да купат цигари и исчезнале без трага. Со себе понеле пасоши, па постои сомнение дека заминале да им се приклучат на џихадистите.

16-годишната Викторија и 17-годишната Виолета по потекло се од Турција, а според зборовите на нивната мајка тие најверојатно заминале на џихад. Во саботата околу 23 часот тие рекле дека ќе одат до автоматот во близина да купат цигари и од тогаш им се губи секаква трага.

Мајката додала дека девојките во моментот кога заминале на себе носеле само џемпери. Не облекле јакни, не понеле клучеви, ниту пак земале нешто од нивните лични работи. Меѓутоа, подоцна забележала дека недостасуваат нивните пасоши.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести