среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 51

Две смртни казни извршени во САД по паузата од април

y214060471027616

Поврзани вести

Две смртни казни се извршени во две сојузни американски држави по паузата од април кога во Оклахома дојде до проблеми со смртоносната инјекција, поради која осуденикот умираше над 40 минути, наместо десет.

Егзекуциите се извршени во Џорџија и Мисури и двете со  смртоносни инјекции.

Сојузните американски држави, во кои се спроведуваат смртни казни соочени се со криза поради недостиг на лекови за смртоносната инјекција, бидејќи снабдувачите од Европа ја стопираа испораката на анестетикот пентобарбитол, кој се користи за егзекуција.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести