Балкан

Две владејачки партии во БиХ повикаа на предвремени парламентарни избори

Две владејачки партии во БиХ повикаа на предвремени парламентарни избори

Две партии кои учествуваат во владејачката коалиција во Босна и Херцеговина, вчера побараа предвремени парламентарни избори, со цел смирување на народното незадоволство, што доведе до протести против владата и сиромаштијата и прерасна во невиден насилство, како што немало од војната наваму, пренесе „АФП“.

„Мора да престанеме насилството, да ја повратиме безбедноста на граѓаните и да организираме брзо предвремени избори“, се вели во соопштението Социјалдемократската партија, иако следните избори се предвидени за октомври.

Водачот на најголемата муслиманска партија во земјата СДА и член на тричленото претседателство на Босна и Херцеговина, Бакир Изетбеговиќ , исто така, повика на предвремени избори.

Народот сака промена на власта“, изјави Изетбеговиќ.