сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Две владејачки партии во БиХ повикаа на предвремени парламентарни избори

bosna po protestite

Поврзани вести

Две партии кои учествуваат во владејачката коалиција во Босна и Херцеговина, вчера побараа предвремени парламентарни избори, со цел смирување на народното незадоволство, што доведе до протести против владата и сиромаштијата и прерасна во невиден насилство, како што немало од војната наваму, пренесе „АФП“.

„Мора да престанеме насилството, да ја повратиме безбедноста на граѓаните и да организираме брзо предвремени избори“, се вели во соопштението Социјалдемократската партија, иако следните избори се предвидени за октомври.

Водачот на најголемата муслиманска партија во земјата СДА и член на тричленото претседателство на Босна и Херцеговина, Бакир Изетбеговиќ , исто така, повика на предвремени избори.

Народот сака промена на власта“, изјави Изетбеговиќ.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести