сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Двочасовен штрајк на солидарност во Хрватска

Штрајк во знак на солидарност во најновата земја членка на ЕУ

hrvatska-granica

Поврзани вести

Во Хрватска денеска ќе биде одржан двочасовен штрајк на солидарност поради пуштање во процедура на новиот Предлог закон за труд и во знак на поддршка на оние кои работат, а не добиваат плата, а такви во Хрватска има околу 70.000 лица.

Во периодот од 12 до 14 часот, како што е најавено, ќе престанат со работа сите служби важни за секојдневниот живот на граѓаните.

Формално, штрајкот ќе биде одржан поради неисплатување на 25 плати на вработените во Здравствено- рекреативниот центар во Липика, кој е во доминантна државна сопственост, како и неисплаќање на шест плати во Арена Пула, која што е во приватна сопственост.

Возовите, трамваите и автобусите во поголемиот дел од градовите ќе застанат на пет минути, а возачите ќе свират на сирените од нивните автомобили. Наставата во училиштата ќе трае до 12 часот, во болниците пациентите нема да бидат загрозени, бидејќи со работодавачите ќе биде договорено кој може да штрајкува. Лекарите и медицинските сестри ќе одржат само получасовен собир во знак на солидарност.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести