четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 20

Џамиите и медиумите во Тунис што повикуваат на џихад ќе бидат затворени

Владата најави затворање на џамиите кое делуваат надвор од Министерството за верски прашања и верски објекти во кои се слави минатонеделното убиство на 15 туниски војници во близина на границата со Алжир.

tunis-islam

Последни вести

Туниските власти наредија итно затворање на сите џамии и медиуми што повикуваат на џихад, во обид да се запре радикалното движење што пратставува главна пречка на државата на патот кон демократија.

Владата најави затворање на џамиите кое делуваат надвор од Министерството за верски прашања и верски објекти во кои се слави минатонеделното убиство на 15 туниски војници во близина на границата со Алжир.

Тунис најави и затворање на сите телевизиски и радио станици без лиценци, а кои повикуваат на џихад.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести