Спорт

Џани Инфантино во Музејот на ФИФА

Џани Инфантино во Музејот на ФИФА
Џани Инфантино во Музејот на ФИФА
Претседателот на Светската фудбалска федерација (ФИФА) Џани Инфантино во Цирих го отвори музејот на светската куќа на фудбалот.

Тоа е првиот ангажман на Инфантино на функција, бидејќи во петокот беше избран за прв човек на ФИФА.

„Ова е место за фудбалот“, рече Инфантино на отворањето, пренесуваат медиумите од Британија.

ФИФА вложи 110 милиони швајцарски франци на реновирање на зградата, а 30 милиони франци потроши на музејот во кој што се изложени 1000 експонати.

Поранешниот генерален секретар на УЕФА на изборите го победи шеикот Салман бин Ибрахим ел Калиф од Бахреин и е деветти претседател во 112 години долгата сказна на ФИФА.