петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 28

Џејмс Родригез во Реал (М) за 88 мил. евра

JEMS RODRIGEZ VO REAL

Поврзани вести

Најдобриот стерелец на последниот Мундијал во Бразил, репрезентативецот на Колумбија и стандарден првотимец во дресот на францускиот прволигаш Монако, Џејмс Родригез, во следните неколку дена и официјално ќе биде претставен како најнова милионска аквизиција на актуелниот европски клупски шампион, Реал (М).

За да ги осигура услугите на 23-годишниот играч за врска, претседателот на “кралскиот клуб”, Флорентино Перез мораше прво да го прифати, а потоа и да го исплати побараното обештетување од 88 мил. евра.

Купувањето на Родригез е еден вид на одговор на Реал (М) до каталонскиот гигант Барселона, чии челници пред неколку недели одвоија идентична парична сума но за обештетувањето на контроверзниот репрезентативец на Уругвај, Луис Суарез.
Пред неколку дена, дресот на Реал (М) и официјално го облече репрезентативецот на Германија, Тони Крос, кој е купен од Баерн (М) за 25 мил. евра.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести