петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 2

Џелатот на американскиот новинар е лидер на британската „Битлси“

Хипотезата доаѓа по анализа на видеото со обезглавувањето на Фолеј што џихадисти од Исламска држава го објавија на интернет со цел заплашување на САД.

novinar

Последни вести

Џелатот на американскиот новинар Џејмс Фолеј најверојатно е лидерот  на британска џихадистича група, што се нарекува „Битлси”.

Хипотезата  доаѓа по анализа на видеото со обезглавувањето на Фолеј што џихадисти од Исламска држава го објавија на интернет со цел заплашување на САД.

Основа за ова тврдење  е совршениот англиски јазик со лондонски акцент на крвникот на Фолеј, чие лице е целосно сокриено освен на очите.

„По се изгледа дека убиецот на Џејмс Фолеј е Британец, иако неговиот идентитет уште не е утврдена. Тоа е длабоко шокантна вест “, призна британскиот премиер Дејвид Камерон, кој ја прекина одморот поради снимките  интернет и се врати во Лондон.

Осомничениот маж е познат како Џон, иако  засега се непознати презимето и етничката припадност. Тој е веројатно еден од главните чувари, кои се грижат за киднапирани западни граѓани. 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести