петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Џенерал моторс повлекува 1,5 милиони автомобили од кинескиот пазар

Речиси 1,5 милиони возила на америакнскиот производител Џенерал моторс ќе бидат повлечени од кинескиот пазар поради дефект на држачот за пумпата за гориво

Џенерал моторс повлекува автомобили од марката бјуик и шевролет

Џенерал моторс повлекува автомобили од марката бјуик и шевролет

Поврзани вести

Кинеската Агенција за квалитет на производите соопшти денеска дека американскиот автомобилски концерн Џенерал моторс (ЏМ) и неговиот клучен кинески партнер повлекуваат речиси милион и половина возила во Кина, поради замена на држачите на пумпите за гориво.

Како што наведува кинеската агенција, повлекувањето ќе се однесува на 1,2 милиони возила од марката „бјуик ексел“ произведени од 2006 до 2012 година и на 250.000 возила од марката „шевролет сејлс“ произведени меѓу април 2009 и октомври 2011 година, како и некои модели направени лани, пренесува Асошиејтед прес.

На овие модели би требало да им биде заменет држачот за пумпата, бидејќи може да дојде до негово пукањ, што во екстремни услови би предизвикало истекување на гориво, се наведува во соопштението од кинеската агенција и се додава дека станува збор за второ повлекување на возила на ЏМ во Кина оваа година.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести