среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Џером Валке заработи суспензија од ФИФА

Светската фудбалска организација (ФИФА) донесе одлука за суспензија за досегашниот генерален секретар, Џером Валке.

Џером Валке е суспендиран од страна на ФИФА

Џером Валке е суспендиран од страна на ФИФА

Поврзани вести

Тој е ослободен од сите должности, а неговата досегашна работа ќе ја истражува Етичкиот комитет на ФИФА. Во соопштението што го лиферуваше ФИФА стои:

ФИФА информира дека генералниот секретар Џером Валке е на принуден одмор и ослободен е од сите должности, се додека не биде донесена поинаква одлука. Информирани сме за серија скандали во кои се споменува неговото име и тоа ќе биде истражено од Етичкиот комитет на ФИФА.

Најчитани вести