петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 37

Џихадисти од ИД запалија живи 45 луѓе во Ирак

119307352

Последни вести

Џихадисти од Исламска држава во градот Ал Багдади на запад во Ирак живи запалија 45 луѓе, соопштија денеска локалните власти.

Не е јасно засега кои се жртвите и зошто се убиени. Според Би-Би-Си дел од нив најверојатно се припадници на ирачките безбедносни сили.

Припадниците на ИД минатата недела зазедоа најголем дел од градот ал-Багдади, што се наоѓа во близина на ирачката воен абаза Аин ал-Асад. Ирачки воени претставници наведуваат дека сега ИД напаѓаат домови на луѓе од ирачките безбедносни служби и локални официјални лица.

Најчитани вести