понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Џихадисти од ИД живи запалиле 40 лица во Ирак

119079284

Последни вести

Информациите дека џихадисти од групата Исламска држава живи запалиле 40 лица во ирачката провинција Анбар се вистинити, изјави за Си-Ен-ЕН претставник на провинцијата Сабах Каркхут, пренесува МИА.

Според Каркхут команданти од терен во близина на линијата на фронтот до градот Ал Багдади во провинцијаа Анбар потврдиле дека најмалку 40 полицајци и племенски припадници се убиени.

Исламската држава минатата недела презема контрола над поголемиот дел од градот Ал Багдади. Градот се наоѓа на само 14 километри северно од воздушната воена база Ајн ел Асад, во која се распоредени околу 400 американски војници, кои обучуваат ирачки пилоти во борба против џихадисти.

Најчитани вести