четврток, 20 октомври 2016  |  Вести денес: 54

Џихадисти се преправаат во жени за да се спасат од руските напади

bradi

Поврзани вести

Терористи од групацијата Исламска држава ги бричат брадите и се облекуваат како жени со цел да се спасат од нападите на руските сили, кои се поддршка за сирискиот претседател Башар Ал Асад, тврди лондонскиот весник „Дејли Мејл“, пренесува МИА.

Весникот објавува и фотографии, за кои се верува дека се направени во близина на Алепо, на кои се гледаае куп избричени „бради“ што ги оставиле џихадистите од Исламска држава при нивното панично бегање пред руските напади.

– Тие паднале уште подолу. За да се спасат од нападите се облекуваат и како жени и на тој начин се обидуваат да ја минат границата со Турција, наведува весникот.

Најчитани вести