понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Џихадисти убиле 200 лица во Ирак, меѓу нив и деца

Началникот на локалната полиција Шабан ал Обаиди изјави дека џихадисти егзекутирале над 200 лица, додека заменикот лидер на советот на провинцијата Анбар, Фалех ал Есави, дека бројот на убиени е 258 лица.

irak

Последни вести

Екстремисти од организацијата Исламска држава изминатите три дена убиле во ирачката провинција Анбар 200 припадници на едно сунитско племе, меѓу кои и жени и деца, соопшти денеска ирачки претставник.

Началникот на локалната полиција Шабан ал Обаиди изјави дека џихадисти егзекутирале над 200 лица, додека заменикот лидер на советот на провинцијата Анбар, Фалех ал Есави, дека бројот на убиени е 258 лица.

Сите жртви, меѓу кои и жени и деца, биле членови на сунитското племе Албу Нимир.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести