петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Џихадисти зазедоа нови области во Ирак

Припадници на џихадистичката група Исламистичка држава во Ирак и Левант, ги зазедоа областите Синија и Сулејмане-Бек по повлекувањето на силите за безбедност.

irakkk

Поврзани вести

Џихадисти синоќа презедоа контрола и врз два сектора во ирачката провинција Селахедин, северно од Багдад откако претходно ја заземаа целата област Нинива и Киркук, потврдија воени извори за западни медиуми.

Припадници на џихадистичката група Исламистичка држава во Ирак и Левант, ги зазедоа областите Синија и Сулејмане-Бек по повлекувањето на силите за безбедност.

Џихадистите од таа група го зазедоа вчеrа Мосул, втор град по големина во државата и неговата провинција Нинива, а подоцна и повеќе области во близина на Киркук, на север во државата.

По заземањето на Нинива, шиитската влада на Нури ал Малики одлучи да ги вооружа граѓаните подготвени за борба против бунтовниците. Од јануари таа бунтовничка група има контрола врз Фалуџа и повеќе други облати во западната провинција Анбар со мнозинско сунитско население, како и соседната Нинива.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести