вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Џихадистите егзекутираа 20 лица во амфитеатар во Палмира

id8

Последни вести

Припадници на џихадистичката група Исламска држава денеска ликвидираа 20 лица во амфитеатарот во остатоците од античкиот град Палмира, кој датира од римскиот период, јави ТАСС.

Според Сирискиот центар за мониторинг на човековите права, убиените цивили биле обвинети од страна на џихадистите за соработка со сириските владини сили.

Џихадистите од ИД мината недела го освоија Палмира, а заедно со него под нивна контрола паднаа и остатоците од некогашниот истоимен антички град, кој се наоѓа на листата на светското културно наследство на УНЕСКО.

Најчитани вести