среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 50

Џихадистите му се заканија на австралискиот премиер

isis

Поврзани вести

Австралиски тинејџер, кој побегнал од дома и им се приклучил на џихадистите во Ирак и Сирија, денеска преку видео снимка на Исламска држава (ИД) порача дека нивната борба нема да запре се додека „нивното знаме не се развиори во секоја земја“.

Абдула Елмир (17), чиј псевдоним е Абу Калед, во видео записот објавен на интернет, му се обраќа на австралискиот премиер Тони Абот со порака дека тие имаат оружје, војници и дека нема да престанат со борбите, објави весникот „Сиднеј морнинг хералд“.

– Нема да го положиме оружјето се додека не ја освоиме вашата земја и додека не ја отсечеме главата на секој тиранин и додека црното знаме (на Исламска држава) не се развиори високо во секоја земја, порача Елмир, чие семејство е од Бенкстоун, југозападно предградие на Сиднеј.

Портпаролот на австралискиот премиер одговори дека на видео снимката се гледа опасноста од ИД.

– Како што премиерот кажа во многу прилики, ИД е закана која досега до Австралија и нашите сојузници и партнери. Затоа Австралија се приклучи кон коалицијата, за да се разбие и уништи ИД во Ирак, и на нашите сили за спроведување на законот и на безбедносните агенции им дава овластувања и ресурси кои им се потребни со цел Австралија и Австралијанците да ги направи што е можно побезбедни, наведе портпарокот на премиерот.

Австралија минатиот месец го зголеми нивото на безбедност заради опасноста од тероризам, пред се, заради се поголемата загриженост од враќање на џихадистите на континентот. 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести