понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 27

Џихадистите напредуваат кон сирискиот курдски град Ајн ел Араб

Курдските борци со поддршка од авионите на меѓународните сили се обидуваат да ги спречат припадниците на ИД да го заземат градот Ајн ел Араб.

xihadisti

Последни вести

Џихадистите од Исламска држава се приближија на три километри од стратешкиот курдски град во Сирија, Ајн ел Араб, кој се наоѓа во близина на границата со Турција, објави МИА.

– Постојат реални стравови дека ИД може да напредува до градот многу брзо, предупреди сириската опозициска група Опсерваторија за човекови права, со седиште во Лондон.

Курдските борци со поддршка од авионите на меѓународните сили се обидуваат да ги спречат припадниците на ИД да го заземат градот Ајн ел Араб.

Турскиот Парламент денеска ќе одлучува за воена интервенција против џихадистите. Турција, која е членка на НАТО, по повеќе месеци одлучи да ја заостри својата политика. Турската Влада побара од Парламентот да одобри воена интервенција против ИД во Ирак и во Сирија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести