петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Џихадистите не киднапирале српски државјани во Либија

An armed motorcade belonging to members of Derna's Islamic Youth Council, consisting of former members of militias from the town of Derna, drive along a road in Derna, eastern Libya

Последни вести

Известувањето на американскиот Си Ен Ен за случувањата во либискиот град Сирт предизвика недоразбирања во врска со судбината на српските државјани вработени во болницата Ибн Син. Меѓутоа, нешто пред 13 часот Танјуг повикувајќи се на информации од српската амбасада во Триполи јави дека меѓу заробените во болницата нема државјани на Србија.

Амбасадорот на Србија во Либија, Оливер Потежица нагласил дека о синоќа во Сирт биле вкупно 9 државјани на Србија, од кои една докторка и една медицинска сестра во меѓувреме се префрлени во Триполи.

Останатите, како што изјавил Потежица, немале намера да го напуштат Сирт и останале понатаму да работат.

Си Ен Ен претходно објави дека 30-тина борци на ИД во понеделникот нападнале болница додека автобусот чекал за да ги пренесе медицинските работници во Триполи.

Најчитани вести