среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Џихадистите од ИД го заземаа градот Дерна во Либија

An armed motorcade belonging to members of Derna's Islamic Youth Council, consisting of former members of militias from the town of Derna, drive along a road in Derna, eastern Libya

Последни вести

Џихадистите од терористичката организација Исламска Држава го заземаа либискиот град Дерна кој се наоѓа  во близина на границата со Египет.

Градот се наоѓа само на неколку часа од Тобрук, каде пребегаа членовите на централната власт на Либија по протерувањето од главниот град Триполи, јавува Си Ен Ен додавајќи дека џихадистите ќе ги искористат политичките превирања во земјата за да нападнат на Запад кон брегот на Медитеранот.

Околу 300 до 800 војници кои ја заземаа контролата во Дерна се најверојатно либиски џихадисти.

Во обраќањето на радио кое беше објавено минатата недела, лидерот на ИД, Абу Бакр Ал Багдади го најави приклучувањето на повеќе нови ограноци кон групата, меѓу кои ги спомена и либиските милитанти кои искажале лојалност кон т.н. калифат.

Либија е во постојан конфликт од падот на режимот на Моамер Гадафи во 2011 година.

Најчитани вести