вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 55

Џихадистите од ИД киднапирале српски медицински лица?

dzf

Последни вести

Борците на Исламската држава киднапирале 20 медицински работници од централната болница во градот Сирт, во Либија, а меѓу нив, наводно има и Срби, јави „Си-Ен-Ен“.

Нападот во понеделникот вечерта го извела група од 30 милитанти, додека е странските лекари и сестри пред болницата ги чекал автобус кој требало да ги префрли во Триполи.
Се верува дека терористите сакале да ги задржат медицинските лица во Сирт, град, кој речиси цел го контролираат, за да ги лекуваат нивните ранети и повредени соборци.
Повикувајќи се на изјава на еден од медицинските работници, американскиот „Си-Ен-Ен“ пишува дека најмногу од киднапираните лица се од Филипините, додека останатите се од Украина, Индија, и Србија.
Автобусот требало да ги префрли медицинските работници на сигурно поради влошување на безбедносната ситуација во градот.
Меѓутоа, фиипинските власти нешто подоцна објавиле дека „четири филипински медицински сестри не се киднапрани, туку се префрлени на сигурно“.

Најчитани вести