четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 52

Џихадистите од ИД протерани од Кобане

AP_ISIS_TG_140620_16x9_992

Последни вести

Борците од групата Исламска држава се протерани од северносирискиот град Кобане од страна на курдските сили.

Тие сега се наоѓаат на шест километри од градот.

Курдите преминаа во контраофанзива во саботата и воспоставија контрола над стратешките ридови, откаде ИД го гранатираше градот.

Според очевидците во борбите за Кобене загинати и повредени се повеќе од 50 џихадисти, а десетина се заробени.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести