среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Џихадистите ослободија 350 стари и болни Јазиди

jazidi

Последни вести

Џихадистите од групацијата Исламска држава ослободија вчера околу 350 припадници на ирачкото малцинство Јазиди, а повеќето од нив се стари лица, болни или инвалиди и неколку болни бебиња.

Ослободените Јазиди пристигнале во Киркук, град кој е под контрола на Курдите.

Џихадистите ги нападнаа Јазидите, кои живеат во северозападен Ирак минатото лето и тогаш убија или заробија илјадници припадници на оваа малцинска заедница.

Најчитани вести