вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Џихадистите повикуваат на убивање на граѓаните на западните земји

510878_novo01foto-reuters_f

Последни вести

Есктремистичката група Исламска држава ги повика приврзаниците на убивање на граѓаните на оние земји кои учевствуваат во коалиција предводени од САД против џихадистите.

„Ако можете да убиете Американец или Европјанин, посебно пакосен и валкан Французин, или Австралијанец или Канаѓанец вклучувајќи ги државјаните на земјите кои влегоа во коалицијата против Исламската држава, тогаш во името на Алах, убијте ги.“

Ова го порача портпаролот на екстремистичката група Абу Мухамед  ел Аднани во повикот на повеќе јазици поставен на интернет, пренесува АФП.

САД и Франција спроведуваат воздушни удари на положба на џихадистите на Исламска држава во Ирак, а слични удари се планираат во Сирија.

Исламската држава зазеде значаен дел од ирачката и сириската теорија на која прогласила калифат (исламска држава).

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести