вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 43

Џихадистите пред колапс во Кобане

kobane

Последни вести

Офанзивата на екстремистите од групата Исламска држава (ИД) за заземње на пограничниот сириски град Кобане е запрена.

Се претпоставува дека курдските борци ќе бидат во можност да го спречат нивниот напад со помош на американските авиони, изјавија синоќа американски официјални претставници.

Линијата на фронтот меѓу џихадистите на ИД и курдските бранители не е поместена повеќе од една недела.

Инаку, откако џихадистите ќе слушнале звук на воени авиони, почнувале да бегаат низ ридот Тилсехир, западно од опколениот град Кобане и да се кријат во ровови кои веројатно ги ископале курдските борци.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести