сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Џихадистите заземаа 16 курски села во Сирија

isis

Поврзани вести

Шестнаесет курдски села во северна Сирија под контрола на џихадисти од Исламската држава.

Ова е нивни најголем успех во освојувањето територии кон градот Ајн ел Араб на границата со Турција, изјави денеска курдски командант.

Џихадистите во нападите употребиле тешко оружје меѓу кои и тенкови.

И опозициската Организација за заштита на човекови права соопшти дека борци на Исламска држава почнале вчера напладне со напади и дека презеле контрола врз голем број села.

Најмалку едно беспилотно летало е регистрирано над подрачје под контрола на Исламска држава во сириската провинција Алепо од која екстремистите евакуирале голем број свои бази.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести