среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 55

Џихадистите заземаа скоро половина од Кобане

kobane-airstrike-640x320-630x315

Последни вести

Џихадистите од групацијата Исламска држава зазедоа најмалку 40 отсто од сирискиот курдски град покрај границата со Турција, Кобане, соопшти Сирискиот центар за мониторинг на човековите права.

Центарот истакна дека исламистите речиси целосно го контролираат административниот регион, каде се сместени локалните власти.

Џихадистите, според информации на Центарот, го зазеле седиштето на курдските сили за самоодбрана.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести