недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 18

Џикиќ дебитираше со победа

Денеска кошаркарите ќе играат против селекцијата на Романија, на кошаркарскиот турнир што се игра во Охрид, а учествува уште и репрезентацијата на Грузија.

5A95BE2AFD4D424CA1CEA45DCB15979A

Последни вести

Новиот македонски селектор на македонската кошаракарска репрезентација Александар Џикиќ дебитираше со победа, откако црвено – жолтите на подготвителниот турнир за квалификациите за Европското првенство во 2015 година во Охрид ја совладаа селекцијаа на Австрија со 98:71.

Џикиќ на овој натпревар ги немаше искусните Перо Антиќ, Тодор Гечевски, Лестер Бо Мекејлеб, Владо Илиевски, но тука беа некои други момци, кои барем на стартот од подготовките, на првиот пријателски меч во салата „Билјанини извори“, покажаа квалитет.

Во нашата репрезентација имаме и нова „натурализирана крв“, го нема веќе Мекејлеб, а сега го имаме крилниот центар Ричард Хендрикс, како засилување под обрачите.
Најефикасен во нашиот национален тим беше Бојан Трајковски со 20 поени, а Дамјан Стојановски беше стрелец на 17 поени.

Денеска кошаркарите ќе играат против селекцијата на Романија, на кошаркарскиот турнир што се игра во Охрид, а учествува уште и репрезентацијата на Грузија.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести