петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 59

Џикиќ: Овие момци можат повеќе

морам да кажам уште еднаш - не сум презадоволен бидејќи знам дека овие момци можат повеќе. Проблемот е дека тие не знаат, но ќе научат, со време. Кога ќе научиме некои есенцијални работи во кошарката, тогаш ќе бидеме уште подобри, изјави селекторот Александар Џикиќ.

dzikici-500

Последни вести

Селекторот на македонската кошаркарска репрезентација Александар Џикиќ веднаш по победата над Белорусија изјави дека треба да бидеме задоволни од пласманот на ЕП, но потенцираше дека овој состав на Македонија е способен за многу поголеми успеси.

-Ќе играме на Европското првенство следната година, што значи дека сите треба да бидеме задоволни. Го задржавме континуитетот на играње против најдобрите европски селекции. Сепак, морам да кажам уште еднаш – не сум презадоволен бидејќи знам дека овие момци можат повеќе. Проблемот е дека тие не знаат, но ќе научат, со време. Кога ќе научиме некои есенцијални работи во кошарката, тогаш ќе бидеме уште подобри. Сакам да им се заблагодарам на сите луѓе кои беа со оваа репрезентација во текот на подготовките и натпреварите. Почнавме како една целина, како тим и успешно завршивме на истиот начин, изјави селекторот Александар Џикиќ.

Местото на одигрување на континенталниот шампионат, спред информациите, ќе биде познато на почетокот на септември.

Августовските квалификации ја дополнија листата на учесници на Евробаскетот, покрај Македонија ќе настапат: Шпанија, Украина, Естонија, Франција, Словенија, Хрватска, Литванија, Србија, Финска, Грција, Турција, Летонија, Израел, Босна и Херцеговина, Белгија, Грузија, Чешка, Германија, Холандија, Полска, Италија, Русија и Исланд.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести