среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 47

Џоковиќ не го дава врвот на АТП листата

djokovic

Поврзани вести

Благодарение на освоената титула на Мастерсот во Париз, каде во финалето го совлада Канаѓанецот Милош Раониќ, Новак Џоковиќ успеа да ја зголеми предноста на АТП листата пред второпласираниот Роже Федерер.

Џоковиќ во моментов има 10.010 бодови, односно 1.310 бодови повеќе од Швајцарецот Федерер, кој падна на 8.700. Зад водечките двајца се наоѓа Рафаел Надал со 6.835 бодови, но Шпанецот најави дека за него оваа сезона е завршена.

Од четвртото до десеттото место на АТП листата следуваат Станислас Вавринка, Кеи Нишикори, Енди Мареј, Томаш Бердих, Милош Раониќ, Марин Чилиќ и Давид Ферер.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести