среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 60

Џорџ Сорос можен нов Гувернер на Националната банка на Украина

soros1

Последни вести

Угледниот американски политиколог Федерик Вилијам Енгдал оцени дека именувањето на американскиот милијардер Џорџ Сорос за нов гувернер на националната банка на Украина или на која било друга централна банка во светот би било како „ставање на стар лисец во кокошарник“.

„Со тоа би бил комплетиран квартетот на странски технократи кои нема да донесат ништо добро на уништената економија на Украина, ниту ќе придонесе за мир во светот“, истакна Енгдал во текстот на „Њу истерн аутлук“ во врска со медиумските извештаи дека Сорос би можел да биде нов гувернер на националната банка на Украина.

Енгдал потсети дека Сорос веќе се пофалил во интервју на американската медиумска куќа „Си-ен-ен“ дека воспоставил фондација во Украина и пред земјата да стекне „независност од Русија“ и дека таа имала „важна улога во неодамнешните случувања“. Интервјуто со Сорос е објавено по симнувањето од власт на Виктор Јанукович на 21 февруари.

Украинската влада сега има три странци на министерски места – Литванецот Ајварс Абромавичус во власта на премиерот Арсениј Јаценјук е на функциајта министер за економски развој и трговија. Американката Наталија Јасеско е министер за финансии, а Грузиецот Александар Квиташвили е министер за здравство.

Веста дека Сорос би можел да биде новиот гувернер на националната банка на Украина ја објави украинската телевизија „Канал 112“ повикуваќи се на извори од украинскиот парламент и блиското опкружување на претседателот Порошенко.

Како можни кандидати за гувернер на националната банка на Украина, покрај Сорос се споменуваат и поранешниот директор на Меѓународниот монетарен фонд Доминик Штрос Кан и најмалку уште една личност од американското министерство за финансии.

Најчитани вести