петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 55

ДЗС: Просечната плата во август е 21.217 денари

denari500

Последни вести

21.217 денари изнесувала прсечната нето плата во август што е зголемување од 0,5 проценти во споредба со истиот период 2013 година.

Како што објави денеска Државниот завод за статистика, зголемување има во секторите Стручни, научни и технички дејности за 8,9 проценти, Градежништво за пет проценти и Уметност, забава и рекреација за 4,8 проценти.

Зголемување од 0,3 проценти има и кај бруто платата која изнесувала 31.080 денари.

Според статистичките податоци, зголемувањето се должи пред се на покачувањето на платата во секторите Стручни, научни и технички дејности за 7 проценти, Градежништво за 4,6 проценти и Уметност, забава и рекреација за 4,2 проценти.

Плата не примиле 1,4 проценти од вработените во Македонија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести