понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

ДЗС: Просечната плата во јули 21.350 денари

Зголемениот износ се должи, пред сè, на зголемувањето на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во секторите „градежништво“ за 9,6 проценти, „стручни, научни и технички дејности“ за 9,5 проценти и „административни и помошни услужни дејности“ за 6,8 проценти.

zavod-za-statistika500

Последни вести

Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во Македонија во јули годинава изнесувала 21.350 денари и во однос на јули лани е повисока за 1,6 проценти, објави денеска Државниот завод за статистика.

Зголемениот износ се должи, пред сè, на зголемувањето на просечната месечна исплатена нето-плата по  вработен во секторите „градежништво“  за 9,6 проценти, „стручни, научни и технички дејности“ за 9,5 проценти и „административни и помошни услужни дејности“ за 6,8 проценти.

Зголемување на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во однос на претходниот месец, е забележано во секторите „рударство и вадење камен“ за 6,8 проценти, „земјоделство, шумарство и рибарство“  за 3,5 проценти и  „преработувачка индустрија“ за 2,7 проценти.

Просечната месечна исплатена бруто-плата по вработен во јули годинава изнесувала 31.245 денари. Во јули 2014 година, 1,2 проценти од вработените во Република Македонија не примиле плата.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести