сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

ДЗС: Состојбата во моментов стабилна, екипите остануваат на терен

gas

Последни вести

Состојбата по синоќешното големо невреме што го зафати Скопје во моментов е стабилна, но екипите на Дирекцијата за заштита и спасување (ДЗС) остануваат на терен, информираат денеска од Дирекцијата.

Оттаму информираат дека нивните екипи на терен излегле околу 22 часот со пумпи за вода.

„Една дизел пумпа со моќност на испумпување од 3000литри во минута во текот на ноќта беше ангажирана кај подвозникот во Триангла (поранешна кланица) а други преку 20 пумпи со моќност од 110 литри во минута беа носени на повеќе од 100 локации низ градот Скопје“, се вели во информацијата од ДЗС.

Најкритична состојбата синоќа беше кај подвозникот кај стоковната куќа Мост, подвозникот кај Општина Гази Баба, Детска клиника, МНТ, хотелот „Континентал“, улицата Јордан Мијалков.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести