среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 48

ДЗС: Струјата за домаќинствата во првото полугодие поевтина за 0,41 отсто

Според податоците на ДЗС, во индустријата просечната цена на струјата без данокот на додадена вредност чинела од 3.35 до 8.01 денари по киловат час, а цената на природниот гас се движела од 24.35 до 26.48 денари по nm3.

dsz

Последни вести

Во првата половина од годинава просечната малопродажна цена на електричната енергија за домаќинствата изнесувала 4.86 денари по киловат час што е намалување за 0,41 процент во споредба со втората половина од 2013 година, објави Државниот завод за статистика.

Според податоците на ДЗС,  во индустријата просечната цена на струјата без данокот на додадена вредност чинела од 3.35 до 8.01 денари по киловат час, а цената на природниот гас се движела од 24.35 до 26.48 денари по nm3.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести