понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

ДЗС: Во август се издадени 155 одобренија за градење

згради-19

Последни вести

Државниот завод за статистика објави дека во август годинава се издадени 155 одобренија за градење, што е за 10,7 проценти повеќе во однос на август лани.

Предвидената вредност на објектите, според издадените дозволи, изнесува 904.534.000 денари што е за 54,2 проценти помалку во однос на истиот месец од претходната година.

Најмногу одобренија, 44, во август се издадени во Скопскиот регион, каде Општина Центар издала 15, Карпош и Петровец по 8, Чучер Сандево 6…. По Скопскиот следат Полошкиот регион со 33, Источниот со 23, Југоисточниот со 16, Пелагонискиот со 14, Североисточниот со 9 одобренија за градење.

Од вкупниот број издадени одобренија, 100 (64,5 проценти) се наменети за објекти од високоградба, 11 (7,1 процент) за нискоградба и 44 (28,4 проценти) за објекти за реконструкција. Кај 114 објекти (73,5 проценти) инвеститори се физички лица, на 41 објект (26,5 проценти) деловни субјекти.

Во извештајниот период е предвидена изградба на 165 станови, со вкупна корисна површина од 15.327 метри квадратни

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести