понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Еболата би можела да ја загрози економијата на државите од Западна Африка

Еболата може да предизвика намалување на економијата на Либерија за 11,7 проценти во 2015 година. Гвинеја и Сиера Леоне може да претрпат намалување на БДП за 2,3 односно 8,9 отсто во 2015 година.

Svetska banka

Последни вести

Епидемијата на ебола може да предизвика катастрофален удар за поинаква нестабилните западноафрикански држави, соопшти Светска банка.

Еболата може да предизвика намалување на економијата на Либерија за 11,7 проценти во 2015 година. Гвинеја и Сиера Леоне може да претрпат намалување на БДП за 2,3 односно 8,9 отсто во 2015 година.

Во 2014 година Либерија. Сиера Леоне и Гвинеја веќе имаа економски загуби од 3,4 – 3,3 односно 2,1 проценти од БДП.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести