среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 43

Еболата била испитувана во поранешниот СССР

Ebola

Последни вести

Bирусот на Ебола бил испитуван и со него се правени обиди да се користи како биолошко оружје во тајните советски лаборатории, објави „Вашингтон пост“.

Истражувањата почнале со цел да се оцени неговиот потенцијал за создавање на биолошко оружје, а подоцна со него се правени обиди да му биде променет генетскиот код.

Овие потфати на советските научници претрпеле неуспех, откако налетал на природни пречки, кои го прави тешко модифицираната Ебола, открија американските научници.

За време на студиите во лабораториите во СССР имало два инциденти со Ебола. При првиот жена со посекотини  се инфицирала, а во вториот случај лаборант фатил со вирусот заразени заморчиња и починал.

Интересот на Русите кон Ебола продолжил и  35 години подоцна а официјално програмата е завршена во 1991 година. Сепак таа  продолжила во лаборатории на руското Министерство за одбрана, каде случувањата остануваат мистерија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести