вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Еболата ги коси џихадистите на ИСИС

AP_ISIS_TG_140620_16x9_992

Поврзани вести

Повеќе од десетина џихадисти во Сирија имаат симптоми на смртоносниот вирус ебола, се вели во соопштението на израелските разузнавачи.

Во извештајот на израелските разузнавачи се наведува дека повеќе од десетина џихадисти во Сирија ги покажуваат симптомите на ебола, смртоносниот вирус, кој однесе 3.091 жртва во Западна Африка, каде што поприми размери на епидемија. Повеќе од 6.500 луѓе се разболеа од ебола во пет западноафрикански земји кои се најтешко погодени од епидемијата.

“Знаеме дека ИСИЛ има воени логори во Африка и голема е можноста џихадистите таму да дошле во контакт со вирусот”, вели за израелската агенција експерт за борба против тероризмот кој се претставил како Ави.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести