петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Еболата надвор од контрола, мора да се реагира брзо

barak-obama21

Поврзани вести

Американскиот претседател Барак Обама изјави дека епидемијата на ебола во западноафриканските земји излегува од контрола и ја повика меѓународната заедница брзо да делува и го запре ширењето на болеста пред да бидат заразени над стотина илјади луѓе.

– Ова е тешка вистина. Во Западна Африка има епидемија на ебола, каква што досега немаме видено. Таа излегува од контрола и се влошува, изјави Обама, за време на посетата на Центарот за контрола и превенија на болеста, во Атланта.

Обама истакна дека светот очекува од САД да се ангажираат за прашањето со епидемијата на ебола, додавајќи дека Америка ја прифаќа таа одговорност. Од епидемијата на ебола во Западна Африка досега загинаа над 2.400 лица.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести