среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Еболата однесе над 2.600 жртви

45 проценти од случаите на заразување се регистрирани во последните три недели и тоа пред сè во Либерија, Сиера Леоне и во Гвинеја, кои се најтешко погодени од епидемијата.

ebolaaa

Последни вести

Бројот на жртвите на вирусот на еболата во земјите од Западна Африка достигна до 2.630 лица, соопшти денеска Светската здравствена организација, додавајќи дека досега од оваа заразна болест се регистрирани вкупно 5.357 заболени, објави МИА.

Како што јави ИТАР-ТАСС, во соопштението се нагласува дека 45 проценти од случаите на заразување се регистрирани во последните три недели и тоа пред сè во Либерија, Сиера Леоне и во Гвинеја, кои се најтешко погодени од епидемијата.

Покрај во овие три држави болеста е регистрирана и во Нигерија, каде досега има осуммина починати и 21 заболен, како и во Сенегал, каде има еден инфициран од вирусот на еболата.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести