понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Еболата зеде две жртви во Конго

Според локалните власти, овие случаи не се поврзани со епидемијата во Западна Африка, во која досега загинаа над 1.400 лица.

ebola

Последни вести

Два смртни случаи  поврзани со вирусот ебола се потврдени во ДР Конго, изјави денеска министерот за здравство Феликс Кабанге Нумби.

Според локалните власти, овие случаи не се поврзани со епидемијата во Западна Африка, во која досега загинаа над 1.400 лица.

– Испитувањата дадоа позитивен резултат. Потвредено е присуство на вирусот ебола во ДР Конго – изјави министерот Нумби, во однос на резултатите од заболените од хеморагична треска, од која досега загинаа 13 лица.

Двајца од осумте тестирани пациенти имале позитивни резултати за ебола.

 

Болни и изолирани се вкупно 11 лица, додека се испитуваат уште 80 лица со кои болните биле во контакт.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести