петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 66

ЕБОР поттикнува користење советодавна помош и трансфер на знаење кај фирмите

ebor-500

Последни вести

Информативна кампања за вредноста на бизнис советувањето и трансфер на практично знаење за малите и средни претпријатија започнува Европската банка за обнова и развој.

Кампањата ќе започне со три настани во Тетово, Битола и Скопје.

Целта н оваа кампања е да се истакне вредноста на знаењето за раст на бизнисот и постигнување комерцијален успех, како и на чекорите како да се дојде до практично знаење на субвенционирана основа со помош од ЕБОР.

ЕБОР помага на малите и средните претпријатија во Македонија и им овозможува пристап до бизнис советување од 1998 година, со донаторска финансиска поддршка од ЕБОР, Европската Унија, Велика Британија, Холандија, Централно европската иницијатива (ЦЕИ), Португалија, Норвешка, Луксембург и други билатерални донатори.

Досега околу 600 мали и средни компании имаат добиено поддршка за нивниот раст и отварање на нови работни места.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести