вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

ЕБОР: Продуктивен состанок со премиерот Никола Груевски

premierot-gruevski

Последни вести

Во рамките на економската посета на Лондон, Велика Британија, претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски денеска оствари средба со регионалниот директор на Европската банка за обнова и развој, Муант Холгер.

Соговорниците на средбата се осврнаа на развојот на односите со ЕБОР, како и соработката која се одвива за реализација на проекти од сферата на енергетиката, инфраструктурата во делот на изградба на патишта и железничкото поврзување, а кои се во функција на напредокот на економијата и економските односи.

Премиерот Груевски истакна дека досега Република Македонија има одлична соработка со Европската банка за обнова и развој.

-Имаме повеќе заеднички проекти и во јавниот сектор, но тие се присутни и во приватниот сектор, и имаат намера да го засилат своето учество со повеќе средства и поволни можности за кредитирање.  Јас ги охрабрувам ваквите нивни чекори и намери на поддршка на приватниот сектор. Во однос на јавниот сектор веќе се во тек неколку значајни проекти и разговаравме за повеќе нови проекти. Некои поминаа на Бордот на директори, или треба да се усвојат, а некои се уште се во фаза на договарање. Ние ќе продолжиме со разговорите со цел исполнување на плановите, изјави премиерот Груевски.

Регионалниот директор на ЕБОР, Муант Холгер изрази задоволство од досегашниот развој на односите и соработката со Република Македонија.

-Имавме многу продуктивен состанок со Премиерот и претставниците на Владата, разговаравме за повеќе проекти кои се од заедничко значење. Главниот фокус беше поддршка на приватниот сектор и компаниите, разменувајќи идеи и информации за тоа како може дополнително да го засилиме. Во наредните неколку недели ќе ја посетам државата со цел да ги продолжиме разговорите со владините претставници за реализацијата на повеќе значајни проекти”, посочи Холгер.

Премиерот Груевски и владината делегација која ја предводи ќе се обрати на бизнис форум во Лондон каде ќе ги престави инвестициските можности на Република Македонија пред повеќе потенцијални инвеститори. Лондон преставува значаен трговски и економски центар каде се присутни повеќе глобални корпорации и бизнис компании.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести