вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 48

ЕБОР: Раст на македонската економија од три отсто во 2014-та

Раст од три отсто за оваа година

ebor

Поврзани вести

Македонската економија оваа година ќе забележи раст од три отсто, покажува најновиот извештај на Европската банка за обнова и развој (ЕБОР).

Во овој извештај, ЕБОР за Македонија нотира дека растот на економијата во текот на минатата година бил воден од странските инвестиции и зголемениот извоз. За тековната година, ЕБОР наведува дека Македонија ќе забележи економски раст од три отсто, кој што ќе биде базиран пред се’ на странските и домашните инвестиции, домашната потрошувачка и зголемиот извоз.

Косово ќе биде единствена земја од регионот за која се предвидува економски раст од 3,5 отсто на годишно ниво, додека најновата земја членка на Европската унија, Хрватска, ќе забележи најскромен раст од само еден отсто.

За економскиoт раст на земјите од регионот, според ЕБОР, потребно е спроведување на структурни реформи со цел да се намалат нефункционалните кредити во банките и анулирање на високата стапка на невработеност, а во 2014-та година ќе забележи раст од 2,7 отсто, во споредба со два отсто од стапката во текот на 2013-та година.

Развиените економии, покажува извештајот, се’ уште ќе се борат со последиците од кризата, како што е одливот на капитал на новите пазари. По последните прогнози од ноември минатата година досега, изгледите за раст на земјите во транзиција ќе остане непроменета.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести